‹ Referenser
Verkstad & Bearbetning

System 3R etablerades i Sverige 1967 och är världsledande inom verktygs- och automationslösningar.
System 3R gör avancerade fixturer, automationslösningar och programvara för verktygsmaskiner, som hjälper företag att optimera produktionsprocesser och förbättra konkurrenskraften genom sin spetsteknologi och kundfokuserade tillvägagångssätt.
Problemet
Svårigheter att mäta, följa upp och förbättra
Det fanns produktivitetsproblem med en manuell svarvmaskin hos System 3R. Bristande standardisering ledde till flera problem som påverkade produktivitet, lagmoral och effektivitet.
Teamet som jobbade med svarven kämpade med långa omställningstider, vilket resulterade i låg effektivitet, eller OEE.
Dessutom kunde inte rätt rapporter enkelt skapas i deras ERP-system, vilket gjorde det svårt för teamet att identifiera flaskhalsar och förbättringspotential.
Operatörerna krävde tydligare ”best-practice” och fabriken behövde hjälp med att mäta och följa upp.

Lösningen
Visualisering och standardisering skapade ett bättre arbetssätt
System 3R implementerade Good Solutions plattform för att hjälpa till att lösa problemen, och började en manuell CNC-maskin.
De visualiserade insikterna förbättrade beslutsfattandet och gjorde det möjligt för operatörer att utveckla ”best-practice” från grunden.
De skapade ett mer strukturerat arbetsflöde med checklistor och standardiserade instruktioner för hur de arbetar med chuckar och verktyg. Att snabbt inse var förlusterna sker gör det möjligt att hitta fler problem och fokusera på att minska omställningstid – för att uppnå det högt satta målet med omställningar kortare än 10 minuter.

Resultatet
Fördubblad kapacitet utan nya resurser
Efter att ha implementerat Good Solutions plattform kunde System 3R öka OEE och fördubbla kapaciteten – en otrolig ökning på 100% – på CNC-maskinen helt utan nya resurser.
Operatörerna fick också bättre insikt i både sitt eget och sina kollegors arbete, vilket gjorde att teamen bättre kunde samarbeta – med fakta från produktionen som underlag.
Utifrån detta resultat var det inget svårt beslut för System 3R att gå vidare och implementera samma lösning på alla maskiner.
Tack vare RS IoT 4G blev det smidigt att ansluta olika maskintyper och märken till RS Production Cloud. Det gjorde det möjligt för teamet att snabbt samla in maskindata i realtid och visualisera den i plattformen.
Production Manager Oliver Björk sammanfattar: ”Dessa steg är bara början på vår resa mot att minska produktionsförluster och spill samt förbättra vår produktivitet."
© 2026 Good Solutions Sweden AB
